Skip to main content
Haberler

Hafızasızlaştırmaya Direnmek: Arşivlerin Yarattığı İmkanlar

Yazar: 31 Ağustos 2022Mayıs 17th, 2023No Comments2 ' okuma süresi

Hafızasızlaştırmaya Direnmek: Arşivlerin Yarattığı İmkanlar

Webinar | Hafızasızlaştırmaya Direnmek: Arşivlerin Yarattığı İmkanlar

Türkiye’de arşivlere ve toplumsal olayların kaydını tutanlara yönelik saldırılar, insan hakları mücadelesi ile paralel bir izlekte seyreder. Zorla kaybetmeler başta olmak üzere devlet şiddetinin farklı biçimlerinin ayyuka çıktığı 90’lı yıllarda, yaşanan şiddeti belgelemek ve belgelerin görünürlüğünü artırmak isteyen kolektif ve bireysel girişimlerin çoğalması bu durumun göstergesi niteliğindedir. Arşivlerin yahut genel olarak arşiv siyasetinin muktedir olanlarla ilişkisi göz önüne alındığında alternatif kayıt altına alma pratikleri, özellikle Türkiye gibi hak ihlallerinin çok çeşitli ve katmanlı olduğu bölgeler açısından ciddiyetini koruyan önemli bir alan olarak karşımızda durur. 

2019 yılında yayınladığımız, Sidar Bayram ve Duygu Doğan tarafından derlenen “Çatışmayı Kaydetmek: Arşivler, İnsan Hakları ve Toplumsal Mücadele” isimli çalışmada, arşivleme pratikleri ve devlet kayıtlarının erişime açılması gibi başlıkları, çatışmalı bir geçmişe sahip farklı coğrafyalardaki olaylar üzerinden inceleyen Bayram ve Doğan, çalışmaları dahilinde farklı disiplinleri kapsayan bir çerçeve çizdi. Yalnızca basılı şekilde yayınladığımız Çatışmayı Kaydetmek çalışmamızı edinmek için internet sitemizde yer alan formu doldurabilirsiniz.

DEMOS olarak bu webinarda, Türkiye’de insan hakları başta olmak üzere toplumsal mücadelelere yönelik kayıt alma ve arşivleme partiklerini inceleyecek, bu pratiklerin yeni yol ve yöntemleri üzerine tartışacağız. Arşivleme pratiklerinin karşı hafızanın inşasındaki önemine değinecek ve Türkiye’deki örnekleri mercek altına alacağız. DEMOS adına açılış konuşmasını Volkan Muyan’ın yapacağı webinarda konuşmacılarımızdan Sidar Bayram insan hakları estetiği ve görsel arşivler hakkında konuşacak. Diğer konuşmacımız Sena Kaplan ise DEMOS internet sitesinde yayınlanan “Türkiye Sivil Toplumunda Çatışma Sonrası Hafızalaştırma Pratikleri” başlıklı blog yazısından hareketle Türkiye’de hafıza aktivizmi ve karşı-arşivler üzerine tartışacak.

Webinara kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin