Skip to main content

TÜRKİYE'DE KADIN ve LGBTİ+ ÖRGÜTLERİNİN BARIŞ MÜCADELESİ

Başlangıç tarihi: 1 Eylül 2020 | Bitiş tarihi: 30 Haziran 2021

Gerek toplumsal cinsiyet odağıyla barışı inceleyen önceki çalışmalarımıza, gerekse DEMOS’tan Sesler’in bu konudaki bölümlerine gelen geri bildirimlere göre söyleyebiliriz ki Türkiye’de sivil toplumun barış çalışmalarına toplumsal cinsiyet perspektifinden bakan, kadınların ve LGBTİ+’ların deneyimlerini odağına alan çalışmalara olan ihtiyacı devam ediyor. Bu ihtiyaç doğrultusunda, Ağustos 2020’de başlattığımız araştırmanın ürünü olan bu raporda Türkiye’de barış mücadelesi yürüten kadın ve LGBTİ+ örgütlerinin barış anlayışlarını ve mücadele pratiklerini, Türkiye’de Kürt sorununa dayalı çatışmanın barışa evrilmesi için gerçekleşmiş çözüm sürecini merkeze alarak inceliyoruz. 

2013-2015 yılları arasındaki çözüm süreci etrafında barış çalışmaları yürütmüş farklı kadın ve LGBTİ+ örgütlerinden katılımcılar ile yaptığımız derinlemesine mülakatlar ile toplumsal cinsiyet odağına sahip örgütlerin barış mücadelesi deneyimlerine yakından bakıyoruz. Rapor ile hem toplumsal cinsiyet ve barış ilişkisi çerçevesinde önemli bulduğumuz bazı kavramları tartışıyoruz, hem de barış umudunun en yoğun olduğu döneme toplumsal aktörler gözünden bakarak ileride oluşabilecek süreçler için bir kayıt bırakmayı hedefliyoruz.

Bu proje Haklara Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile yürütülmektedir. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Demokrasi, Barış ve Alternatif Politikalar Araştırma Derneği’ne aittir ve Avrupa Birliği’nin ve/veya Haklara Destek Programı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.