Skip to main content
HaberlerKitapTOPLUMSAL HAFIZA

“Çatışmayı Kaydetmek: Arşivler, İnsan Hakları ve Toplumsal Mücadele” artık dijitalde!

Yazar: 14 Haziran 2023Temmuz 18th, 2023No Comments2 ' okuma süresi

“Çatışmayı Kaydetmek”, toplumsal çatışmaların ve mücadelelerin zemininde devlet pratiklerinin ve arşivlerin önemine işaret eden bir derleme. Türkiye ve dünya çapında, dijital teknolojilerin gelişimiyle birlikte, arşivlere duyulan ilgi artıyor ve sivil arşivlerin sayısı giderek çoğalıyor. Bu durum, arşivlerin demokratik ve kamusal işlevlerinin önemini ve güncelliğini gözler önüne seriyor.

Arşivler, toplumsal pratiklerin gerçekleşmesine imkân tanır ve farklı toplumsal kesimleri bir araya getirerek, siyasi ve hukuki taleplerin zemini ve aracı olarak işlev görür. Bu bağlamda arşivler sadece geçmişi müzakere etme ve tarihsel yanlışları tazmin etme süreçleriyle sınırlı kalmayıp, şimdiki zamanın örgütlenmesine müdahale etme imkânı sunar ve daha adil bir geleceğin potansiyellerini taşır.

Türkiye’de ve Suriye’de etkisi ağır şekilde hissedilen 6 Şubat depremleri nedeniyle görsel dokümantasyonun afetlerin sosyal, politik ve kültürel etkilerini anlamaya ve doğru müdahalelerde bulunmaya katkı sunabileceğini göz önünde bulundurarak, bu çalışmayı -çeviren ve derleyenler Duygu Doğan ve Sidar Bayram’ın da talebi ve izniyle- pdf olarak herkesin erişimine açıyoruz. Bu derlemedeki metinlerin, akademisyenler ve politika yapıcılar için arşivlerin ve belgelerin önemini yeniden düşünmede kritik bir kaynak teşkil ettiğine inanıyoruz. Arşiv pratikleriyle ilgilenerek ve arşivlerin rolünü daha iyi anlayarak, deprem gibi doğal afetlerin karmaşık sosyal ve siyasi boyutlarını ele almak için daha bilinçli politikalar ve stratejiler geliştirebiliriz. Bu yayının alanda çalışan herkes için faydalı olmasını umuyoruz.

Kitaba buradan erişebilirsiniz.

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin