Skip to main content
Haberler

Webinar: Geçmişten Bugüne Türkiye’de LGBTİ+ Hareketinin Barış Gündemi

Yazar: 25 Mayıs 2022Haziran 14th, 2023No Comments3 ' okuma süresi

Webinar | Geçmişten Bugüne Türkiye’de LGBTİ+ Hareketinin Barış Gündemi

DEMOS olarak Eylül 2021’de yayımladığımız, araştırmacılarımızdan Güley Bor, Güneş Daşlı ve Nisan Alıcı tarafından kaleme alınan  “Kesişen Yollardan Daralan Alanlara: Türkiye’de Kadın ve LGBTİ+ Örgütlerinin Barış Mücadelesi” adlı araştırma raporumuz, Türkiye’de barış mücadelesi yürüten kadın ve LGBTİ+ örgütlerinin barış anlayışlarını ve mücadele pratiklerini, Türkiye’de Kürt sorununa dayalı çatışmanın barışa evrilmesi için gerçekleşmiş çözüm sürecini merkeze alarak inceliyor. Rapor ile hem toplumsal cinsiyet ve barış ilişkisi çerçevesinde önemli bulduğumuz bazı kavramları tartışıyoruz, hem de barış umudunun en yoğun olduğu döneme toplumsal aktörler gözünden bakarak ileride oluşabilecek süreçler için bir kayıt bırakmayı hedefliyoruz.

Mart 2022’de gazeteci Yıldız Tar’ın DEMOS internet sitesi için kaleme almaya başladığı “LGBTİ+ Hareketinde Barışın Patikaları” yazı dizisi raporun bıraktığı boşlukları doldurmaya yönelik önemli bir adım oldu. Yıldız Tar Kaos GL’nin yazılı ve görsel arşivlerini inceleyerek hazırladığı yazı dizisinde, 90’lardan başlayarak LGBTİ+’ların barışa dair gündem, tartışma ve mücadelelerinin izleğini sürüyor.

“Kesişen Yollardan Daralan Alanlara: Türkiye’de Kadın ve LGBTİ+ Örgütlerinin Barış Mücadelesi” adlı araştırma raporumuzdan hareketle kurguladığımız bu webinarda Türkiye’de LGBTİ+ hareketinin geçmiş ve güncel deneyimleri üzerinden barış mücadelesini, dayanışma ve direniş pratiklerini, mücadelenin içinde ve dışında yer alan diğer aktörlerle etkileşimlerini ve onlarda veya onlarla birlikte yarattıkları ve yaratmayı hedefledikleri değişimi tartışacağız. Araştırma raporumuzun yazarlarından Güley Bor’un moderatörlüğünde gerçekleşecek etkinliğimizde, KAOS GL’den gazeteci Yıldız Tar, Barış için Kültürel Araştırmalar Derneği’nden (bakad) atalay göçer ile araştırmacı Aysel Fidan ve Keskesor LGBTİ+ Oluşumu’ndan aktivist Loren Elva ile LGBTİ+’ların barış inşasına ve olası bir geçmişle yüzleşme/uzlaşma sürecine nasıl katılabileceğini konuşacak, sürece dair ihtiyaçların ve taleplerin neler olduğunu ele alacağız.

 

Webinara kayıt olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Bu etkinlik European Endowment for Democracy (EED) katkısıyla hazırlanmıştır. Etkinliğin içeriği EED’nin resmi görüşünü yansıtmaz. Etkinlikte yer alan bilgi ve görüşlerin sorumluluğu yalnızca katılımcılara aittir.

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin