Skip to main content

DEMOS, Havle, Pozitif Dayanışma ve SPoD olarak birlikte hazırladığımız Toplumsal Cinsiyet Karşıtı Anlatılarla Mücadele: STÖ ve Aktivistlerin Deneyimleri araştırma raporu yayında!

Araştırmacılarımızdan Sevcan Tiftik ve Elif Balcı’nın yazdığı rapor 2015’ten beri toplumsal cinsiyet karşıtı anlatıların nasıl geliştiğine ve yaygınlaştığına yakından bakıyor. Aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalarını yürüten sivil toplum örgütlerinin ve aktivistlerinin hayatlarımıza ayrımcılık ve şiddet olarak dönen bu zararlı anlatılarla nasıl mücadele ettiğini aktarıyor.

25 görüşmeciyle yapılan derinlemesine mülakatlar sonucunda hazırlanan bu araştırma raporu, görüşmecilerin varoluş kavgalarını nasıl ve hangi araçlarla sürdürdüklerini, başa çıkma stratejilerini, önleyici tedbirleri örgütlemedeki başarılarını ve ilham kaynaklarını görünür kılıyor.

Raporun farklı toplumsal hareketler arasında yeşeren toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin güçlenmesine ve toplumsal barışın feminist bir perspektiften inşa edilmesi için atılacak adımlara katkı sunacağına inanıyoruz.

Rapora buradan erişebilirsiniz.

İyi okumalar!

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin