Skip to main content
Haberler

“Karabağ’da Ateşkes Sonrası Saldırılar ve Çatışmanın İnsani Etkileri” webinarını düzenledik!

Yazar: 23 Aralık 2023No Comments2 ' okuma süresi

10 Ekim 2023’te gerçekleştirdiğimiz ve Karabağ’daki son gelişmeleri mercek altına alan ‘Karabağ’da Ateşkes Sonrası Saldırılar ve Çatışmanın İnsani Etkileri’ başlıklı webinarımız, Azerbaycan’ın 19 Eylül’deki Karabağ saldırısı sonrasında ilan edilen ateşkes ve bölgedeki Ermeni halkının yaşadığı zorlukları detaylıca ele aldık. Özellikle Azerbaycan’ın devam eden ablukaları sonucu 100 bini aşkın Karabağlı Ermeni’nin yaşadığı zorunlu göç ve Türkiye’deki sivil toplumun bu duruma verdiği tepki, konusunda uzman konuşmacılarımız tarafından derinlemesine incelendi.

Bu webinar, Sevinj Samadzade gibi bağımsız araştırmacıların ve İstanbul Politik Araştırmalar Enstitüsü’nden Dr. Pınar Sayan gibi uzmanların katılımlarıyla zenginleşti. Samadzade, çatışmayı feminist perspektiften değerlendirerek Azerbaycan, Türkiye ve Kafkasya’daki diğer bölgesel ilişkilerin çatışmadaki rollerini ortaya koydu. Dr. Sayan ise çatışmanın tarihsel arkaplanını ve uluslararası ilişkiler ile dış politika açısından geniş bir değerlendirmede bulundu.

Dr. Güneş Daşlı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen bu webinar, Karabağ’daki güncel durumu daha iyi anlamamızı sağladı ve Türkiye’deki sivil toplumun bu çatışmaya nasıl yaklaşması gerektiği konusunda değerli görüşler sundu. Katılımcıların ve tartışmalara katkıda bulunan herkesin değerli katılımları sayesinde bu etkinlik, Karabağ konusunda bilinçli bir tartışma ortamı yaratılmasına katkı sağladı. Etkinliğimize gösterdiğiniz ilgi ve katkılar için teşekkür ederiz.

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin