Skip to main content
Haberler

DEMOS ve Hafıza Merkezi ortaklığında Ankara’da Dargeçit’i izliyoruz!

Yazar: 13 Haziran 2024No Comments2 ' okuma süresi

DEMOS ve Hafıza Merkezi ortaklığında Ankara’da Dargeçit’i izliyoruz!Yönetmenliğini Berke Baş’ın, yapımcılığını ise Enis Köstepen’in üstlendiği Dargeçit (Hold Still) isimli uzun metraj belgesel filmi 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde zorla kaybedilen yedi kişinin yakınlarının, avukatları Erdal Kuzu’nun ve İnsan Hakları Derneği’nin yıllar süren mücadelesi sonucunda açılan Dargeçit JİTEM Davası’nın mahkeme sürecini takip ediyor. 2015 yılında başlayan davanın son beş yılına odaklanan belgeselin tanıtım metni şu şekilde:

27 yıllık bir süreç… 1995 yılında Mardin, Dargeçit’te oğulları ve kardeşleri devlet güçlerinin elinde kaybolan aileler, avukatları ve İnsan Hakları Derneği ile günümüz Türkiyesinin yargı sisteminde hakikat ve adalet için mücadele ediyorlar. Nihayet 2015’te başlayan davanın her duruşması için saatler süren uzun yolculuklar yapıyorlar. Devletin cezasızlık zırhını delmek imkânsız gözükse de “görmek isteyenler için hakikat ortada.”

26 Haziran Çarşamba günü saat 19:00’da Ankara’da gerçekleştireceğimiz gösterimde hep birlikte Dargeçit filmini izledikten sonra filmin yapımcısı Enis Köstepen ve yönetmeni Berke Baş ile bir araya gelerek film üzerine söyleşeceğiz.

Yerinizi ayırtmak için buraya tıklayarak kayıt formunu doldurabilirsiniz! Konum bilgisi etkinlik tarihinden bir gün önce başvurusu onaylanan katılımcılara iletilecektir.

*Bu gösterim Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği destekleriyle gerçekleştirilmektedir.

Sayfayı PDF olarak görüntüleyin